امنیت زیستی در مزارع پرورش طیور بر پایه شناسایی و رفع منابع آلودگی ( قسمت سوم )

این مقاله حاوی قسمتهای متنوعی است که اطلاعات مختصری را نسبت به شناسایی منابع آلودگی در مرغداریها و راههای مبارزه با آنها بیان میکند .

کنترل جوندگان 

بهترین برنامه کنترل جوندگان قبل از اینکه پرندگان تحویل شوند شروع می شود . جمعیت جوندگان بایستی قبل از اینکه جایگاه طیور بعد از آخرین گله بطور تمییز می شود کنترل شود . راه اساسی که برای کنترل خوب جوندگان مطرح می باشند عبارتند از : غیر قابل نفوذ نمودن ساختمانها ، مدیریت سالمسازی و کشتن جوندگان.

جزء اول کنترل جوندگان جلوگیری از نفوذ جوندگان به ساختمانها می باشد. ساختمان بایستی بطور روتین بازرسی و تعمیر شود . ساختمانها را حداقل سالی یک بار از نظر امکان وجود راههای ورودی جوندگان مورد آزمایش قرار دهید. بخاطر داشته باشید که موشهای کوچک تنها به شش میلی متر و موشهای بزرگ فقط به دوازده میلی متر دهانه ورودی دسترسی نیاز دارند. غالی لانه های جوندگان در عایق بندی دیوارهای دوبل است. برای جلوگیری از ورود جوندگان بایستی از سیمهای فولادی درشت یا سخت افزارهای نیم اینچی که تمام سوراخها و شکافها در دیوار و پی ساختمان و اطراف لوله های آب و ناودان زهکش را بپوشاند ، استفاده کنید. از مواد چوبی یا پلاستیکی یا عایق بندی استفاده نکنید چون جوندگان به آسانی راه خود را باز می کنند و این قبیل مواد را می جوند.

جزء دوم  از کنترل جوندگان در ارتباط با معیارهای مدیریت و سالمسازی است که بایستی مد نظر قرار گیرد و بدین ترتیب بایستی عوامل فعالیت جونده از بین برده شوند و محدودیتی برای دسترسی غذا و آب بایستی مد نظر واقع شود.

موارد ذیل را عموما در معیارهای مدیریتی باید در نظر گرفت :

§         قسمتهای خارجی و داخلی ساختمان باید تمییز نگه داشته شوند . هر گونه وسیله و قطعاتی که مورد استفاده قرار نمی گیرد ، کثافات ساختمان ، طبقات فیبری کهنه و جعبه های مقوایی از وسایلی هستند که بایستی برداشته شوند.

§  تمام مواد و وسایل را ۲۴ تا ۳۰ سانتی متر دور از کف و حداقل ۲۴ سانتی متر خارج از دیوار قرار دهید.

§         غذاهای ضایع شده باید فورا جارو شده و خارج شوند.

§  منابع آب نظیر لوله هایی که چکه می کنند ، آبخوریهای باز ، لوله های نشت کننده و زهکشهای باز را برطرف نمایید .

§  کنترل رویش گیاهان هرز در اطراف سالن بایستی مورد نظر قرار گیرد و یک ناحیه تمییز در اطراف سالن بوجود آورید. از علف کشها برای جلوگیری از رویش علفهای هرز در اطراف یا نزدیک سالن استفاده کنید.

جزء سوم کنترل جوندگان استفاده از جونده کشها می باشد. جونده کشها را عموما به دو دست تقسیم می کنند : یک گروه ترکیبات آنتی کوآگالانت یا ضد انعقادی است که جونده را بوسیله بوجود آمدن خونریزی داخلی می کشند ، گروه دیگر سایر ترکیبات ( غیر انعقادی ) است که روی سیستم بدن تاثیر می کنند و به مرگ جانور منجر می شوند . بطور کلی استفاده از جونده کشهای یک بار تغذیه شونده موثرتر بوده و از متدهای موثر برای کنترل جوندگان در داخل سالن و اطراف سالن مرغداری است.

 ضدعفونی 

به دنبال پاکیزه سازی موثر سالن و وسایل موجود در آن ،پیش از خالی گذاشتن سالن بین دو دوره پرورشی ، ضدعفونی کردن سالن یک مرحله ضروری و اساسی محسوب می شود.

به منظور کسب حداکثر نتیجه از عملیات ضدعفونی باید موارد ذیل را رعایت کرد :

§         در مورد وسایل و تجهیزاتی که صورت می گیرد که از شرایط مناسب برخوردارند و بیش از ۲۴ ساعت از پاکیزه سازی آنها نگذشته باشد. وجود رطوبت روی آنها تکثیر میکرو اورگانیسم ها را تسهیل می نماید. این میکرواورگانیسم های جوان هنوز به اشکال مقاوم تبدیل نشده اند و در نتیجه ضد عفونی کنندهها تاثیر بهتری بر ساختارهای هدف خواهند داشت.

§  ترکیبات مختلف را غیر از موارد توصیه شده توسط سازنده با یکدیگر مخلوط نکنید ( برای مثال مواد شوینده را با مواد ضدعفونی کننده یا مواد ضدعفونی کننده با حشره کشها ) زیرا این ترکیبات ممکن است تداخل اثر داشته باشند و اثرات یکدیگر را خنثی نمایند.

البته در رابطه انواع ضدعفونی کنندهها و نحوه انتخاب آنها در ادامه بحث خواهیم کرد.

خالی گذاشتن سالن میان دو دوره پرورشی

خالی گذاشتن سالن فقط زمانی روش کارآمدی خواهد بود که قبلا نخستین مرحله ضد عفونی سازی انجام شده باشد . این عمل نه تنها بر تاثیر عملیات ضدعفونی می افزاید ، بلکه سبب می گردد تا کف و دیوارهای سالن کاملا خشک شوند. به یاد داشته باشید سالن مرغداری خشک نشده سالنی در معرض خطر محسوب می شود. چرا که :

§  تا زمانیکه رطوبت در سالن دیده شود ، فلور میکروبی نمی تواند به حداقل برسد و انگلها نیز از بین نمی روند ، خشکی به کاهش  فلور میکروبی و آلودگی انگلی کمک می کند.

§         وجود کف و دیوارههای مرطوب بویژه در سطح زمین برای پرندگان مضر است ، چرا که با ایجاد سرما موجب وارد آمدن استرس بر جوجه ها می گردد.

حداقل مدت زمان خالی گذاشتن سالن باید با توجه به زمان مورد نیاز برای خشک شدن کامل سالن مرغداری باشد که بطور میانگین ۱۵ روز است. در فصول سرد و مرطوب سال باید بر طول دوره افزود ولی با استفاده از وسایل حرارتی می توان از طول دوره مذکور کاست.

به یاد داشته باشید که رفع غبار و پاکیزه سازی نه تنها درداخل سالن بلکه باید در حواشی جلوی سالن نیز انجام شود. سیستم لوله کشی آب را نیز پاکیزه و ضدعفونی نمایید. محل خروجی آب و فاضلاب در حاشیه سالن مرغداری را بررسی و برای مبارزه با حشرات از حشره کشها استفاده نمایید . اطمینان حاصل نمایید که سالن در پایان دوره خالی گذاشتن کاملا خشک است.

 ضد عفونی ثانویه

اگرچه ممکن است این عمل بصورت معمول انجام نشود ولی می تواند تاثیر محافظت کنندگی مناسبی در برابر سالمونلا و سایر میکروبها به همراه داشته باشد. بهمین دلیل انجام این عمل شدیدا توصیه میشود.

کنترل میزان کارآیی عملیات ضدعفونی با استفاده از یک روش باکتری شناسی

با جداسازی میکرو اورگانیسم ها به روشهای متداول و تائید شده می توان اطلاعات بسیار مفیدی را به دست آورد. این روش بویژه در مبارزه با سالمونلوز بسیار کارآمد است. به کارگیری این روش برای کنترل کیفیت مواد مصرفی عملی است که بطور معمول انجام گرفته می شود .

مرجع:سایت farmna.ir

درباره administrator